Na Slovensku učiteľov mlátia. V Čechách už nebudú?!

Autor: Mário Micenko | 19.4.2014 o 20:15 | (upravené 19.4.2014 o 21:54) Karma článku: 10,68 | Prečítané:  2316x

Nie je to tak dávno, čo českú verejnú mienku rozvíril prípad brutálneho napadnutia vychovávateľa výchovného ústavu v Králikách, ktorého chovanec tohto ústavu, bodol skrutkovačom do krku. Stačilo málo a celý prípad  mohol mať ten najsmutnejší koniec. http://zpravy.idnes.cz/ochrana-ucitelu-slovensko-dcy-/domaci.aspx?c=A140407_161309_domaci_jj V tejto súvislosti sa V Českej republike začína hovoriť o prijatí zákona na ochranu učiteľov. Príkladom má byť Slovensko, kde bol učiteľom  priznaný štatút chránenej osoby už v roku 2009 a to zákonom č.317 o pedagogických zamestnancoch, kde podľa  § 3 ods.7 má pedagogický zamestnanec nárok na vyššiu ochranu pri akýchkoľvek útokoch voči jeho osobe, či už fyzických slovných, alebo virtuálnych. Páchateľovi v tomto prípade hrozia vyššie tresty ako zvyčajne.

 

Minister školstva ČR Marcel Chládek promptne zareagoval a  priamo v médiách dal verejnosti jasne najavo, že : "Takto to už ďalej nepôjde" , a po evidovaní mnohých fyzických, či slovných útokov voči českým učiteľom je potrebné situáciu riešiť.  Tým, že sa verejne učiteľov zastal vyslal jasný signál  nielen českej učiteľskej obci, ale aj celej spoločnosti, že miera trpezlivosti už bola prekročená. Otázka, ktorou sa budú všetci zainteresovaní v najbližších dňoch a týždňoch zaoberať je, či sa pôjde slovenskou cestou ochrany učiteľov a to priznaním štatútu chránenej osoby, alebo sa českým učiteľom prizná postavenie verejného činiteľa, prípadne sa bude jednať o akúsi kombináciu týchto oboch zákonov, ktorá sa môže pretaviť po odbornej diskusii do  nového zákona.

Poďme však k veci a položme si otázku. Znížilo priznanie štatútu chránenej osoby nejakým spôsobom počet napadnutí učiteľov zo strany rodičov, alebo žiakov?

Napriek tomu, že na Slovensku platí tento zákon už 5 rokov Nové školské odbory na Slovensku evidujú množstvo fyzických útokov voči učiteľom zo strany rodičov, či žiakov. Za zmienku snáď stojí prípad napadnutia učiteľky v Spišskej Novej Vsi, kde žiačka základnej školy počas vyučovacej hodiny uštedrila učiteľke pár poriadnych faciek priamo pred očami spolužiakov, alebo prípad z Košíc, kde matka žiačky fyzicky napadla učiteľku:  "Bez akéhokoľvek vysvetľovania, prečo bola predvolaná, učiteľku viackrát udrela päsťou do zátylku. Tým jej podľa lekárskeho záznamu spôsobila pomliaždenie záhlavia a podvrtnutie krčnej chrbtice. " Takýchto prípadov nájdeme na Slovensku veľa. Poďme si však rozobrať úskalia zákona, kde bol slovenským učiteľom priznaný štatút chránenej osoby.

Úskalia štatútu chránenej osoby

Možno sa to bude zdať zvláštne a pre niekoho neuveriteľné, ale existuje množstvo učiteľov, rodičov a žiakov, ktorí o existencii tohto zákona nemajú ani poňatie. Preto pokladám za chybu, že sa v slovenských médiách nedal tejto téme dostatočný priestor tak, ako sa tomu deje aktuálne v Českej republike, kde sa o tejto téme živo diskutuje. Aké sú nedostatky slovenského zákona? Jedným z nich je to, že zákon sa vzťahuje len na výkon spojený s priamym výkonom pedagogickej činnosti. Takže ak žiak, alebo rodič napadne učiteľa mimo pracoviska dopustí sa s najväčšou pravdepodobnosťou len trestného činu výtržníctva. Ďalším problémom sa javí aj to, že chránenou osobou na základnej škole je aj žiak, čím v prípade napadnutia učiteľa žiakom nastáva "zaujímavý" konflikt dvoch chránených osôb v rovnakom čase i priestore, z ktorého vyplýva, že v tomto konkrétnom prípade zákon neumožní použitie prísnejších trestov voči útočníkovi -žiakovi, keďže aj on požíva status chránenej osoby. Netreba však zabúdať ani na to, že trestná zodpovednosť sa na Slovensku dosahuje až dovŕšením vekovej hranice 14 rokov, čím sa tu znova otvára nič neriešiaci kruh páchateľa a obete.

Ako sa využitie zákona osvedčilo v úspešnosti ukončenia súdnych sporov?

V súčasnosti neexistuje priama evidencia úspešnosti ukončenia súdnych sporov s využitím štatútu chránenej osoby. Napriek tomu je zaznamenaný prípad, kde bola fyzicky napadnutá učiteľka priamo na pracovisku. Následne bola kvôli  útoku práceneschopná a nasledoval súd. Napriek platnosti tohto zákona, vinník nakoniec odišiel len s pokutou. Z tohto konkrétneho prípadu sa dá teda dedukovať, že ani existencia samotného zákona nezaručuje v súdnych sporoch automaticky kladný výsledok a následnú satisfakciu obeti fyzického násilia.

Priznať učiteľom namiesto štatútu chránenej osoby postavenie verejného činiteľa?

Ministerstvo školstva sa vážne zaoberalo otázkou priznať slovenským učiteľom postavenie verejného činiteľa. Neskôr od tejto snahy ustúpilo, avšak dnes je tu táto myšlienka opäť. Aké sú výhody a nevýhody tohto statusu?

Slovenský učiteľ by okrem hrejivého pocitu pri srdci, kde by ho týmto zákonom priradili na úroveň sudcu, či poslanca NR SR toho veľa nezískal. Fyzické, či slovné útoky voči učiteľom ZŠ, ktorí by požívali ochranu statusu verejného činiteľa, by mohli aj naďalej pokračovať, pretože ako už bolo spomenuté trestná zodpovednosť žiaka vzniká až dovŕšením 14. roku. Ani učitelia stredných škôl by si veľmi nepomohli, keďže sa žiak vo vekovom rozpätí 14 až 18 rokov života, považuje za mladistvého páchateľa. Podľa § 95 ods. 2 „Prečin, ktorého znaky sú uvedené v tomto zákone, nie je trestným činom, ak ho spáchal mladistvý a ak je jeho závažnosť malá." Jednoducho povedané vo väčšine útokov voči učiteľom by sa v konečnom dôsledku nejednalo o spáchanie trestného činu.

Čo by však s vysokou pravdepodobnosťou čakalo slovenských učiteľov po aplikácii priznania statusu verejného činiteľa?

Ako nečakaný darček by dostali učitelia do vienka možnosť spáchania nových a pre nich dosiaľ neznámych trestných činov už v novej úlohe verejných činiteľov. A to § 326 (Zneužívanie právomoci verejného činiteľa) ods. 1 a taktiež § 327 (Marenie úlohy verejným činiteľom) ods. 1. Čiže niektoré pochybenia učiteľov, ktoré v súčasnosti ostávajú v rovine pracovno- právnych vzťahov by sa okamžite preniesli do roviny páchania trestného činu. S vysokou pravdepodobnosťou by taktiež hrozilo, že učitelia by boli neustále obviňovaní zo zneužívania právomocí verejného činiteľa zo strany rodičov, ktorí by si s nimi takouto cestou riešili svoje osobné konflikty. Taktiež by učiteľom hrozili oveľa vyššie tresty v prípadoch obviňovania z  obmedzovania osobnej slobody/ § 183/, či porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy /§ 377/, ale aj mnoho ďalších.

Pomôže prijatie zákona českým učiteľom?

Či naozaj pripravovaný zákon pomôže českým učiteľom ukáže až budúcnosť. Každopádne pri správnom prezentovaní zákona a následnej vhodne zvolenej mediálnej kampani s dôrazom na akési "vštepenie" jeho ideí preventívnej ochrany do spoločnosti,  môže mať v určitej miere dosah na zníženie páchania fyzických útokov voči učiteľom, kde si útočník  v predstihu uvedomí vyššiu trestnú sadzbu za svoje prípadné konanie. Očakávať však nejaké zázraky v podobe okamžitého zníženia fyzických, či  verbálnych napadnutí učiteľov nemožno.

Ako reálne zabrániť fyzickým útokom na učiteľov?

V tejto súvislosti, si je potrebné uvedomiť, že prijatie akéhokoľvek zákona v konečnom dôsledku nikomu nezabráni spáchať fyzický, alebo slovný útok, keďže zákon má len preventívny účinok. Avšak existuje tu spôsob obmedzenia týchto útokov už v zárodku. Je to cesta dlhšia, avšak jediná správna. A tou je neustále zvyšovanie spoločenského statusu učiteľa v očiach spoločnosti, zlepšovanie jeho pracovných podmienok a vytváraním kladného moderného prostredia v ktorom pôsobia v jednom priestore učitelia i žiaci. Postavenie učiteľa v Slovenskej, ale i Českej republike je už dlhodobo vytláčané na okraj záujmu spoločnosti. Spoločnosť vníma povolanie učiteľa ako niečo nedôležité a vzdelanie prestáva mať tú hodnotu, aká by jej mala právom patriť.  Celý problém je spôsobený aj tým, že platy učiteľov sú dlhodobo nízke. V súčasnosti slovenský učiteľ nedosahuje ani 50% platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku, čo je jedno z najhorších čísel v rámci OECD. V krajinách kde je povolanie učiteľa cenené a kde  ho štát a  celá spoločnosť priradila k váženým a rešpektovaným povolaniam  ako lekár, či sudca  fyzické útoky na učiteľov neexistujú a ak áno tak len v ojedinelých prípadoch. Jedným z príkladov môže byť Fínsko, kde je toto povolanie jedným z najváženejších a táto krajina má jednu z najmenších mier fyzických útokov na učiteľov. A tu niekde by som hľadal odpoveď na otázku častých fyzických útokov na učiteľov.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?