Prečo na školách nefunguje sociálny fond? Žeby medveď?!

Autor: Mário Micenko | 30.9.2013 o 17:51 | (upravené 30.9.2013 o 22:01) Karma článku: 10,35 | Prečítané:  3044x

Aj keď sú platy učiteľov hlboko pod priemerom ostatných vysokoškolsky vzdelaných  ľudí, v sociálnom fonde sa na hocakej slovenskej škole nachádza nemalá kôpka peňazí. Pri dostatočne vysokom počte zamestnancov školy môže suma v tomto fonde, bez problémov prekročiť hranicu 12 000 eur na rok. Napriek tomu, že sociálny fond na školách existuje, na mnohých školách učitelia prichádzajú o svoj finančný príspevok.  Nie však vlastnou vinou. Návšteva kina, divadla, fitnesscentra, plavárne, maséra, či kaderníka a následné preplatenie tejto služby zo sociálneho fondu nefunguje. Prečo?

 

Odpovede sú úplne jednoduché- učitelia nie sú dostatočne informovaní o možnostiach využívania sociálneho fondu svojim zamestnávateľom, či odborovým funkcionárom. Ale častejším prípadom je, že zásady sociálneho fondu, ktoré formujú jeho tvorbu a čerpanie sú napísané na mnohých školách tak, že učiteľ je nútený do hromadných spoločenských akcií, napr. cesta autobusom do Poľska na nákup Krowiek, či na Ukrajinu na " blší trh", prípadne na "oslavu" dňa učiteľov v nejakom „grandióznom" podniku. Hromadná akcia sa jednoduchšie vyúčtuje a ten, kto sa týchto akcií nezúčastnil má vlastne smolu. Nastáva tu diskriminácia ako vyšitá.  Sociálny fond ako hlavný prostriedok na regeneráciu pracovnej sily sa tak dostáva do úplne iných sfér. A jeho využitie je minimálne diskutabilné

Sociálny fond upravuje zákon č.152/1994 Z.z. Zákon o sociálnom fonde sa viac krát novelizoval a to : zákon č. 280/1995 Z. z, č. 375/1996 Z. z. , č. 313/2005 Z.z., č. 591/2007 Z.z., č. 474/2008 Z.z.

Ako sa tvorí sociálny fond?

Je treba si uvedomiť, že každý zamestnávateľ je povinný podľa zákona tvoriť sociálny fond. Tento fond sa tvorí ako súhrn hrubých miezd, alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd, alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Konkrétne sa jedná o 0,6 % až 1 % z platu hrubej mzdy každého zamestnanca. Zamestnávateľ môže tvoriť fond ešte ďalším prídelom a to až do výšky 0,5 % základu. Podmienkou je, ale pôsobenie odborovej organizácie na pracovisku, ktorá je schopná vyjednať tvorbu sociálneho fondu až na výšku 1,5 %.

Ako to vyzerá na školách?

Väčšina škôl tvorí fond vo výške 1% a taktiež s ďalším prídelom 0,25%. Tento ďalší prídel sa dohodne v kolektívnej zmluve ak na škole pôsobí odborová organizácia.

Ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia?

Zamestnávateľ upravuje tvorbu a čerpanie sociálneho fondu vnútorným predpisom , alebo smernicou, keďže uňho nepôsobí odborová organizácia, nie je možné upraviť čerpanie sociálneho fondu v kolektívnej zmluve.

Kto rozhoduje ako sa bude čerpať sociálny fond na škole?

Na zásadách, ktoré upravujú tvorbu a čerpanie fondu sa vopred dohodnú -zamestnávateľ /riaditeľ školy/, zástupcovia zamestnancov /odborová organizácia/. Pokiaľ na škole pôsobia popri sebe dve odborové organizácie , je potrebné aby boli partnermi zamestnávateľa ohľadom otázky využívania sociálneho fondu výbory obidvoch odborových organizácií. Pokiaľ na škole nepôsobí žiadna odborová organizácia, zamestnávateľ dohodne čerpanie fondu so všetkými zamestnancami na pracovnej porade.

Ako a kto vedie vyúčtovanie sociálneho fondu?

Sociálny fond musí byť vedený na osobitnom účte školy. Za vyúčtovanie zodpovedá ekonómka školy.

Na čo sa dajú použiť prostriedky zo sociálneho fondu?

-na stravovanie zamestnancov/ príspevok na obedy zo soc. fondu/

-na dopravu do práce/ nastala zmena- v súčasnosti je možné preplácať aj dopravu MHD/

- regenerácia /fitness, športové podujatia, kino, divadlo, návšteva u kaderníka, maséra.../

-rekreácie /úhrada výdavkov za rekreačné služby, rehabilitácie, kúpeľná liečba a iné/

-zdravotná starostlivosť/úhrada vakcín, nákup vitamínov a iné/

-sociálna výpomoc /nenávratné finančné príspevky v prípade nečakanej životnej situácie/

-doplnkové dôchodkové sporenie

Ako postupovať?

V prvom rade sa musíte pozrieť na to, ako na Vašej škole funguje sociálny fond a zohnať si k tomu adekvátne informácie. Treba si naštudovať zásady tvorby a čerpania soc. fondu, jedná sa o niekoľko papierov vo formáte A4 , ktoré by mali visieť na nástenke v zborovni a mali by tvoriť prílohu kolektívnej zmluvy. Prípadne sa môžu nachádzať aj na internetovej stránke školy.  Súčasťou by mal byť aj rozpočet sociálneho fondu, kde sa dozviete koľko peňazí v ňom momentálne je a na ktoré položky sa predpokladá ich čerpanie. Pokiaľ však aj po desiatom preštudovaní sociálneho fondu zistíte, že je pre Vás nepoužiteľný, pretože je napísaný tak, že vy ho v nijakom prípade neviete využiť, keďže na spoločné výlety s pár kolegami na Ukrajinu nechodíte a rôzne oslavy v nóbl podnikoch počas školského roka Vám tiež nič nehovoria, je načase sociálny fond novelizovať a to tým, že je potrebné podať návrh vedeniu školy. Pokiaľ skutočne chcete, aby bola zachovaná solidarita a aby si každý zamestnanec školy prišiel na svoje odporúčam Vám použiť toto ako návod.

Filozofia zásad pre tvorbu a čerpanie sociálneho fondu na škole

Celá filozofia  návrhu spočíva v presadení princípu rovnomerného čerpania prostriedkov soc. fondu na každého zamestnanca určením rovnakej sumy, ktorú si vyčerpá každý zamestnanec podľa vlastného uváženia, avšak v súlade so zásadami čerpania fondu. Systém čerpania sa zakladá na predpokladanom rozpočte na každý kalendárny rok tak, že sa z celej sumy fondu vyčlení časť prostriedkov a následne rozpočíta rovnakou sumou na každého zamestnanca školy. Tento systém je založený na princípe solidarity, keďže každý zamestnanec tvorí soc. fond inou čiastkou. Na každého zamestnanca sa rozpočíta rovnaká suma napr. 70 eur, z ktorej sa mu bude postupne odpočítavať „kredit" podľa toho akú stratégiu čerpania zamestnanec zvolí.

Tu je niekoľko tipov na individuálne čerpanie sociálneho fondu

A. Regenerácia pracovnej sily:

1.1) Na regeneráciu pracovnej sily sa poskytne nepeňažný príspevok pre všetkých  zamestnancov vo výške.... eur na zamestnanca./Zvolí sa podľa predpokladanej sumy vo fonde na kalendárny rok/.  Každý zamestnanec v priebehu roka môže odčerpávať aj individuálne z tohto príspevku na  regeneráciu ním zvolenou formou, napr. návštevou divadla , športové akcie, a pod. V takomto prípade zamestnanec školy, predloží príslušný doklad napr. vstupenku z podujatia zamestnávateľovi /osobe, ktorá zabezpečuje  starostlivosť o zamestnancov/, preplatenie zabezpečuje  ekonómka školy. Ak zamestnanec v priebehu roka nevyčerpá „svoj" príspevok na regeneráciu, v mesiaci november obdrží tento nepeňažný príspevok vo forme kupónu dar- šeku v príslušnej  zostatkovej alebo celkovej hodnote. Takisto sa nevylučuje čerpanie tohto príspevku v priebehu roka spoločnou akciou, ktorú organizuje škola.

1.2) U novoprijatých zamestnancov  v priebehu kalendárneho roka sa poskytnutie príspevku úmerne kráti 1/12 za každý neodpracovaný mesiac. Rovnakým spôsobom bude poskytnutý alikvotne skrátený príspevok zamestnancom, ktorí ukončia pracovný pomer v priebehu kalendárneho roka.

1.3) Zamestnancom pracujúcim na kratší pracovný čas sa príspevok bude krátiť pomernou čiastkou úmerne k rozsahu kratšieho pracovného času.

1.4)  Za regeneráciu pracovnej sily možno považovať:

- rekreácie

- krátkodobé zájazdy

- vstupenky na kultúrne podujatia - (kino, divadlo,...)

- vstupenky na športové podujatia

- vstupenky do športových zariadení - (plaváreň, fitness,...)

- rekondičné a rehabilitačné pobyty

- príspevok na liečebný poukaz

-občerstvenie počas podujatí

- príspevky na kultúrny program a športové akcie... atď.

Pozrite sa na vyúčtovanie

Každý zamestnanec má právo prezrieť si vyúčtovanie sociálneho fondu. Zamestnávateľ je zo zákona Vám ho povinný poskytnúť. Budete mať prehľad na ktoré položky sa čerpalo najviac peňazí.

Smiech cez slzy?

Raz som sa opýtal nemenovanej odborovej predáčky na istej škole, prečo nie je možné individuálne využívať sociálny fond. Odpoveď znela...Pretože vyúčtovanie je jednoduchšie pri hromadných akciách a  vraj na školení o soc. fonde, ktoré organizoval ich odborový zväz boli poučení, že nech nejdú cestou individuálneho využívania fondu... Nechce sa mi veriť, že je to skutočne tak.

Alebo naozaj?!

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Historické fiaská aj rekordné úspechy. Česko má po voľbách víťazov i porazených

V novom českom parlamente zasadne deväť strán. Nie všetky sú so svojim výsledkom spokojné.

KOMENTÁRE

Balada o zrade, alebo bez Babiša to nepôjde

Andrej Babiš vyhral v premiérskom referende.

SVET

Politológ: České voľby? Fenomenálny úspech populizmu

Babiš vyhral, lebo kauzy prezentoval ako snahu o zničenie, tvrdí Miloš Gregor.


Už ste čítali?