Slovenské učiteľky odchádzajú do Rakúska, chcú sa mať lepšie

Autor: Mário Micenko | 30.6.2013 o 22:27 | (upravené 1.7.2013 o 23:41) Karma článku: 17,05 | Prečítané:  4107x

Počas niekoľkých týždňov mi až 5 učiteliek pri rozhovore o školstve oznámi, že chcú podať v blízkej dobe výpoveď a  zavesiť učiteľské povolanie na klinec. Pflegerin. Toto slovo niekoľkokrát pri debate spomenú..Veď za dva týždne v Rakúsku si budú vedieť zarobiť aj  1000 eur! Celú letnú dovolenku chcú preto využiť na zdokonaľovanie sa v nemeckom jazyku a absolvovanie rôznych kurzov, ktoré je potrebné mať k nástupu práce za opatrovateľku v Rakúsku. Zaujímavé je, že všetkých 5 je vo vekovom rozpätí 30-45 rokov s dostatočnou praxou, všetky majú doma školopovinné deti, dokonca jedna z nich je samoživiteľka. Aké dôvody ich k tomu vedú? Všetky uvádzajú toto: 1. Nízky plat 2. Vysoká zodpovednosť, 3. Vysoká a zbytočná byrokracia 4. Zlé pracovné podmienky /Bossing a mobbing/, 5. Zvyšovanie počtu žiakov v triedach 6. Prepracovanosť , vysoký stres, syndróm vyhorenia, každým rokom sa zvyšujúci počet detí s poruchami správania 7. Neúcta rodičov a žiakov 8. Nedôvera v slovenské školstvo a vo zvýšenie platu v budúcnosti...

 

Keďže ma požiadali aby som priniesol o práci opatrovateľky v Rakúsku nejaké relevantné informácie ako to vlastne s prácou opatrovateľky v Rakúsku je a aké sú platové podmienky, rozhodol som sa ich želaniu vyhovieť keďže túto tému dostatočne poznám.

Čo je potrebné k tomu aby ktokoľvek mohol vykonávať prácu opatrovateľky v Rakúsku?

V prvom rade je potrebné absolvovať opatrovateľský kurz na Slovensku cez Slovenský Červený kríž http://www.redcross.sk/co-robime/kurzy-nove/kurz-opatrovania/ a ovládať nemčinu na komunikatívnej úrovni. Pokiaľ  ste splnili tieto dve podmienky, môžete si začať hľadať prácu opatrovateľky v zahraničí. Máte na výber dve možnosti . Buď sa zamestnáte sólo, alebo cez agentúru. Pokiaľ sa rozhodnete cez agentúru, zarobíte síce o niečo menej ale má to aj svoje výhody. Agentúra Vám poskytne kompletný servis ohľadom hľadania rodiny a taktiež aj dopravu do Rakúska.

Ako to funguje?

Agentúra Vám vyhľadá rodinu. Následne Vás vyzdvihne v mieste vášho bydliska šofér a následne Vás dopraví na miesto práce v Rakúsku až pred dom. Po dvoch týždňoch Vás taktiež dopraví domov. Kde môžete dva týždne regenerovať /máte voľno/. Taktiež je potrebné aby mala slovenská opatrovateľka v Rakúsku otvorenú živnosť. To všetko zabezpečí agentúra.

Ubytovanie a strava

Samozrejme bývate u danej rodiny, ktorá Vám poskytuje aj stravu v rámci kontraktu.

Prídavok na dieťa do 10 rokov je v Rakúsku 170 eur mesačne

V rámci Európskej únie si môžete požiadať o výplatu prídavku na dieťa v ktoromkoľvek štáte v rámci EÚ ak tam pracujete. Je potrebné aby ste odhlásili poberanie prídavku na dieťa na Slovensku.

Všetky formuláre a žiadosti potrebné pre pflegerin nájdete na internete.

Bývalá učiteľka pracujúca v Rakúsku už niekoľko rokov ako opatrovateľka budúcim kolegyniam odkazuje toto:

Zarobiť sa dá aj viac ako 1000 eur v čistom za dva týždne / s prídavkami oveľa viac/

Každé dva týždne v mesiaci  máte voľno

Treba vedieť variť, upratovať a náležite sa starať o pacienta

Treba si zvyknúť...

„Momentálne som spokojná a neuvažujem o návrate za katedru", konštatuje záverom bývalá učiteľka matematiky.

Nuž čo k tomu dodať? OECD dalo prieskumom, kde zaradilo platy slovenských učiteľov na posledné miesto, smutnú bodku za našim školstvom. Týchto 5 učiteliek dalo bodku tiež a to tým, že nemienia ďalej čakať na zázrak v podobe zlepšenia statusu učiteľa, ktorý je stále niekde v nedohľadne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?