Slovenské učiteľky odchádzajú do Rakúska, chcú sa mať lepšie

Autor: Mário Micenko | 30.6.2013 o 22:27 | (upravené 1.7.2013 o 23:41) Karma článku: 17,05 | Prečítané:  4233x

Počas niekoľkých týždňov mi až 5 učiteliek pri rozhovore o školstve oznámi, že chcú podať v blízkej dobe výpoveď a  zavesiť učiteľské povolanie na klinec. Pflegerin. Toto slovo niekoľkokrát pri debate spomenú..Veď za dva týždne v Rakúsku si budú vedieť zarobiť aj  1000 eur! Celú letnú dovolenku chcú preto využiť na zdokonaľovanie sa v nemeckom jazyku a absolvovanie rôznych kurzov, ktoré je potrebné mať k nástupu práce za opatrovateľku v Rakúsku. Zaujímavé je, že všetkých 5 je vo vekovom rozpätí 30-45 rokov s dostatočnou praxou, všetky majú doma školopovinné deti, dokonca jedna z nich je samoživiteľka. Aké dôvody ich k tomu vedú? Všetky uvádzajú toto: 1. Nízky plat 2. Vysoká zodpovednosť, 3. Vysoká a zbytočná byrokracia 4. Zlé pracovné podmienky /Bossing a mobbing/, 5. Zvyšovanie počtu žiakov v triedach 6. Prepracovanosť , vysoký stres, syndróm vyhorenia, každým rokom sa zvyšujúci počet detí s poruchami správania 7. Neúcta rodičov a žiakov 8. Nedôvera v slovenské školstvo a vo zvýšenie platu v budúcnosti...

 

Keďže ma požiadali aby som priniesol o práci opatrovateľky v Rakúsku nejaké relevantné informácie ako to vlastne s prácou opatrovateľky v Rakúsku je a aké sú platové podmienky, rozhodol som sa ich želaniu vyhovieť keďže túto tému dostatočne poznám.

Čo je potrebné k tomu aby ktokoľvek mohol vykonávať prácu opatrovateľky v Rakúsku?

V prvom rade je potrebné absolvovať opatrovateľský kurz na Slovensku cez Slovenský Červený kríž http://www.redcross.sk/co-robime/kurzy-nove/kurz-opatrovania/ a ovládať nemčinu na komunikatívnej úrovni. Pokiaľ  ste splnili tieto dve podmienky, môžete si začať hľadať prácu opatrovateľky v zahraničí. Máte na výber dve možnosti . Buď sa zamestnáte sólo, alebo cez agentúru. Pokiaľ sa rozhodnete cez agentúru, zarobíte síce o niečo menej ale má to aj svoje výhody. Agentúra Vám poskytne kompletný servis ohľadom hľadania rodiny a taktiež aj dopravu do Rakúska.

Ako to funguje?

Agentúra Vám vyhľadá rodinu. Následne Vás vyzdvihne v mieste vášho bydliska šofér a následne Vás dopraví na miesto práce v Rakúsku až pred dom. Po dvoch týždňoch Vás taktiež dopraví domov. Kde môžete dva týždne regenerovať /máte voľno/. Taktiež je potrebné aby mala slovenská opatrovateľka v Rakúsku otvorenú živnosť. To všetko zabezpečí agentúra.

Ubytovanie a strava

Samozrejme bývate u danej rodiny, ktorá Vám poskytuje aj stravu v rámci kontraktu.

Prídavok na dieťa do 10 rokov je v Rakúsku 170 eur mesačne

V rámci Európskej únie si môžete požiadať o výplatu prídavku na dieťa v ktoromkoľvek štáte v rámci EÚ ak tam pracujete. Je potrebné aby ste odhlásili poberanie prídavku na dieťa na Slovensku.

Všetky formuláre a žiadosti potrebné pre pflegerin nájdete na internete.

Bývalá učiteľka pracujúca v Rakúsku už niekoľko rokov ako opatrovateľka budúcim kolegyniam odkazuje toto:

Zarobiť sa dá aj viac ako 1000 eur v čistom za dva týždne / s prídavkami oveľa viac/

Každé dva týždne v mesiaci  máte voľno

Treba vedieť variť, upratovať a náležite sa starať o pacienta

Treba si zvyknúť...

„Momentálne som spokojná a neuvažujem o návrate za katedru", konštatuje záverom bývalá učiteľka matematiky.

Nuž čo k tomu dodať? OECD dalo prieskumom, kde zaradilo platy slovenských učiteľov na posledné miesto, smutnú bodku za našim školstvom. Týchto 5 učiteliek dalo bodku tiež a to tým, že nemienia ďalej čakať na zázrak v podobe zlepšenia statusu učiteľa, ktorý je stále niekde v nedohľadne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?