Učiteľka s rúškom na ústach-realita slovenských škôl?

Autor: Mário Micenko | 15.6.2013 o 21:05 | (upravené 18.6.2013 o 14:37) Karma článku: 15,63 | Prečítané:  3296x

Predstavte si, že otvoríte dvere triedy v škole a uvidíte pedagóga s rúškom na ústach ako vyučuje vaše deti. Nuž nehľadajte za tým žiaden antrax, ktorý tam niekto poslal v nejakej obálke a taktiež ani žiadnu chrípkovú epidémiu. Odpoveď je jednoduchá. V stenách triedy sa už roky skrývala agresívna pleseň. Pokiaľ si v triede dotyčná pani učiteľka zabudla zošity a nedala ich do igelitového vrecúška, na druhý deň ich našla pokrivené ako vejáre. Trieda sa nachádzala v pivničných priestoroch školy a všetko spôsobovala nadmerná vlhkosť vzduchu. Napriek upozorneniam učiteľky  vedeniu školy, že s triedou nie je všetko s kostolným poriadkom a že sa už u nej začínajú prejavovať dýchacie ťažkosti, sa vedenie školy jednoducho obrnilo mlčaním. Dôvod? Učiteľka bola už dlhodobejšie obeťou šikany zo strany vedenia školy, tak nech teda trpí.

 

To že  sa nepohodlnému učiteľovi, ktorého si vedenie školy zvolí ako obeť bossingu prideľuje najhorší rozvrh a najproblematickejšie triedy je bežnou praxou na našich školách. Avšak poslať niekoho učiť do takýchto nedôstojných a nevyhovujúcich priestorov je už trochu prisilná káva.

Počítače prednejšie ako ľudia?

V polopivničných priestoroch danej triedy zasiahnutej nadmernou vlhkosťou a plesňou bola predtým ako sa v nej začalo dlhodobo vyučovať počítačová miestnosť. Keďže sa však počítače pri nadmernej vlhkosti začali kaziť a zároveň ich po nejakej dobe začala pokrývať všadeprítomná pleseň, vedenie školy rozhodlo vymeniť počítače za ľudí. Pravdepodobne sa spoliehajúc na to, že čo nevydržia veci, to by predsa mal vydržať človek. Teda ak môžeme podľa niektorých pokrivených kritérií, ktoré si zvolili  niektorí vedúci pracovníci v školstve na  učiteľov a žiakov  vôbec priraďovať k ľudskému spoločenstvu.

Výplach pľúc

Po určitej dobe vyučovania v tejto "klimatizovanej" triede sa u šikanovanej učiteľky začali dostavovať vážne zdravotné problémy. Lekári tápali a nevedeli nájsť príčinu. Až neskôr pľúcny špecialista stanovil diagnózu- pľúcna pleseň. Nasledoval výplach pľúc a následne vybratie desiatich druhov antibiotík. Liečba bola komplikovaná a zdĺhavá. Učiteľka bola nútená maródovať jeden rok. Neskôr dokonca navštevovala psychológa špecialistu, ktorý jej pomáhal niesť dôsledky šikanovania.

Po návrate do práce sa učiteľka stala opäť obeťou bossingu až to nakoniec dospelo do klasického záveru, ktorý poznáme z viacerých slovenských škôl. Učiteľku prinútili podpísať výpoveď pod nátlakom. Ponúkli jej odstupné  za tri mesiace s tým, že stačí podpísať výpoveď, ktorá vzišla "dohodou". Ak nie, prepustia ju bez nároku na odstupné. Učiteľka si žiadala dobu na premyslenie, ale vedenie školy jej túto možnosť nedalo. Nuž teda vystresovaná podpísala výpoveď. Ostala bez práce a dosah vedenia školy ju prenasledoval ešte mesiace po skončení pracovného pomeru tým, že si nedokázala nájsť prácu v školstve v danom regióne , kde každý každého pozná. Nakoniec si predsa len prácu našla a to mimo sfér školstva a momentálne sa snaží hájiť svoju česť súdnou cestou.

Aj takéto absurdné obrazy nám ponúka naše "moderné slovenské školstvo".

Poznámka autora: Autor zámerne neuvádza údaje školy a mená účastníkov príbehu z dôvodu prebiehajúceho súdneho sporu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?