Meno na nástenke, alebo otrokársky systém v školstve

Autor: Mário Micenko | 30.5.2013 o 19:22 | (upravené 1.6.2013 o 14:25) Karma článku: 13,19 | Prečítané:  2656x

Raz som si nechtiac vypočul rozhovor dvoch diskutujúcich aktérov a zároveň členov vedenia istej školy. Rozhovor sa týkal problému prepustenia učiteľky, ktorá odkrútila na danej škole viac ako desať rokov. Celá diskutérska debata sa niesla v duchu, vypustenia problému prepustenia učiteľky  čím skôr z hlavy,  pretože sa jedná o jednoduchý úkon, ktorý sa dá vykonať jediným čmahom ruky-  vymeniť meno v zborovni na nástenke, za meno iné. Aby som presný : „Nelám si s ňou už hlavu, veď je to len meno na nástenke..."

 

Ak by sme v tejto súvislosti chceli hľadať za týmto menom na nástenke nedajbože nejakú ľudskú bytosť z daného vyplýva, že MENO je len MENO nič iné, bez tváre, bez svojej cti a bez nároku na poďakovanie za svoju viacročnú poctivú prácu, ktorú väčšina učiteľov vykonáva v nedôstojných pracovných podmienkach a v platovej mizérii.

Až neskôr som sa dozvedel, že daná pani učiteľka bola na pracovisku šikanovaná vedením školy.

Dôvod bol jednoduchý- príliš veľa vedela o chode školy a príliš veľa sa pýtala na veci, ktoré mali ostať tabu. Veď  povedzme si otvorene, ktože by to už v dnešnej dobe videl, aby sa nejaký "obyčajný" učiteľ vypytoval na finančné záležitosti chodu školy? Aby pátral po normatíve a prepočítaval, či je to v poriadku? Aby náhodou žiadal vidieť faktúry? Aby sa pýtal na sociálny fond a poukazoval na nečisté praktiky čerpania? Aby poukazoval na svojvoľné rozdávanie odmien bez náležitého a zároveň aj uveriteľného zdôvodnenia?

Odpoveď je jednoduchá, ak to začnete robiť stávate sa nepohodlnými. A nastáva "politické" prenasledovanie. Formy šikanovania sa môžu líšiť. Napríklad ako jedna z prvých, ktorú vedenie škôl využíva je  aplikovanie tzv. metódy bumerangu. Táto osvedčená metóda sa zakladá na princípe, že ak náhodou učiteľ vyjadrí verejne svoj nesúhlas  s nejakým nariadením vedenia školy, prípadne si dovolí nahlas vysloviť svoj názor, ihneď dostane pocítiť,  kto je na pracovisku pánom.

Na druhý deň sa mu ohlási zástupca na hospitáciu. Prípadne sa použijú sofistikovanejšie metódy bossingu. Neustále upozorňovanie na byrokratické lapajstvá, ako napríklad nepodpísanie triednej knihy, neskorý príchod na hodinu vypočítaný na stotiny, presvedčovanie Vašej osobnosti, ako to robíte zle, aký ste neschopný učiteľ a lepšie urobíte, keď odídete niekam inam, pretože na prácu pedagóga nemáte to správne ohnutie chrbta v predklone, zároveň sa príliš zaujímate o veci, do ktorých Vás vlastne nič nie je a tým pádom Vám neostáva čas na kvalitnú prípravu na vyučovaciu hodinu.

Ak by náhodou ani to nepomohlo a vy sa stále pýtate a zároveň ostávate na škole, začne druhá fáza a tou je tzv. spiknutie.  Celý trik spočíva v tom, že vedenie školy a zopár lojálnych pätolízačov z radov učiteľov a jeden, alebo dvaja rodičia sa vopred dohodnú na jednej veci a tou je, že vaše vyučovacie hodiny stoja za fajku tabaku. Teraz už len stačí pekne na rodičovskom združení dať do zápisu, že rodičia sa sťažujú na dotyčného učiteľa z dôvodu flákania daného predmetu. Nasleduje predvolanie si dotyčného na koberček a takéto návštevy v kabinete vedenia sa stanú každodenným pracovným chlebíkom učiteľa.

Neuveriteľné? Nemožné?

Možné?

Otázkou ostáva, ako sa proti spomínaným praktikám brániť. Prvým krokom by malo byť upozornenie vedenia školy, že o takýchto praktikách viete, nepáčia sa Vám a pokladáte ich za šikanovanie. Druhým by mala byť návšteva Vášho odborového funkcionára. Tretím obrátenie sa na inšpektorát práce súbežne s informovaním Slovenského európskeho strediska pre ľudské práva. Ak by ani to nepomohlo, nasledovať by mal krok posledný. Podanie žaloby na súd. Aj keď v súčasnosti právna úprava nezahrňuje samostatný zákon o bossingu, možete použiť tieto zákony: Právnu ochranu proti prejavom týchto javov na pracovisku poskytuje predovšetkým zákon č. 365/ 2004 Z.z. zákon o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých predpisov ( antidiskriminačný zákon ) a Zákonník práce.

Z hľadiska aplikačnej praxe antidiskriminačný zákon (§ 2 ods. 1) pod zásadu rovnakého zaobchádzania podriaďuje aj výkon práv a povinností v súlade s dobrými mravmi, čo má následne vplyv aj na procesnoprávne záruky dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania.

Článok 2 Zákonníka práce deklaruje  povinnosť výkonu práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov v súlade s dobrými mravmi ako jednu zo základných zásad platných pre celú oblasť pracovného práva. Táto povinnosť je následne ustanovená v § 13 ods. 3 Zákonníka práce.

Problém šikanovania učiteľov na pracovisku svojim zamestnávateľom ozrejmí historicky prvá konferencia, ktorú organizujú Nové školské odbory. Konferencia pod názvom: Bossing a mobbing v slovenskom školstve  sa uskutoční 14. júna v Bratislave. Konferencie sa zúčastnia významní hostia z odboru psychológie, práva a ochrany ľudských práv, profesné organizácie zastupujúce učiteľov, ale aj samotné obete šikanovania z radov učiteľov, ktorých prípady už prejednávajú súdy. Závery konferencie budú určite zaujímavé a napomôžu stovkám učiteľov na Slovensku, ktorí dennodenne bojujú nielen s nízkymi platmi, ale aj s čoraz viac sa stupňujúcou šikanou na pracovisku.

 

Poznámka autora: Všetky postavy vystupujúce v tomto príspevku sú "vymyslené". Autor nenesie zodpovednosť ak sa v nich ktokoľvek spoznal, prípadne našiel spojitosť so svojou školou...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?