Racionalizácia- “zlaté teľa“ slovenského školstva

Autor: Mário Micenko | 31.3.2013 o 6:48 | (upravené 31.3.2013 o 8:24) Karma článku: 15,33 | Prečítané:  1955x

Po štrajku učiteľov sa znova rozbehla kampaň za zredukovanie stavov učiteľov a školských zariadení. Odvšadiaľ zaznievajú argumenty, že počty učiteľov sú neadekvátne, počty žiakov v triedach sú nízke a škôl je prebytok. Poukazuje sa hlavne na to, že ak by  bolo učiteľov o niekoľko stoviek až tisícok menej a s nimi by odišiel „ do zabudnutia" dostatočný počet škôl , nastal by pre učiteľov raj na zemi. Slovenskému učiteľovi by závratne stúpla životná úroveň a školy by sa razom premenili na moderné školské zariadenia s najlepším vybavením.

 

Racionalizácia počtu učiteľov a školských zariadení tu však vo vysokom tempe prebieha už viac ako desať rokov a slovenský učiteľ napriek tomu stále zarába len 45% z platu vysokoškolsky vzdelaného človeka na Slovensku.

Ak je teda pravdou, že od roku 2000 do roku 2009, bolo zo školstva v rámci racionalizácie prepustených 14 000 pedagógov a títo "nadbytoční" zamestnanci sa zamestnali inde ako v školstve, štátnemu rozpočtu sa za deväť rokov pri priemernom plate 500 eur, podarilo ušetriť na mzdách 7000 000 eur za jeden kalendárny mesiac. Ak by sme začali počítať koľko štátny rozpočet ušetril na zrušení desiatok a stoviek základných a stredných škôl, dostali by sme sa k astronomickým číslam.

Otázkou teda ostáva. Kde je sľubovaný efekt racionalizácie školskej siete a počtu učiteľov?

Odpoveď znie. Nikde.

Prečo?

Základnou axiómou celej racionalizácie musí byť návrat ušetrených finančných prostriedkov spätne do kapitoly rezortu školstva s následným  účelovým viazaním týchto prostriedkov na navýšenie miezd pedagógov.

Ďalšou otázkou, ktorá musí byť zodpovedaná je, či je adekvátne vyradiť školu zo školskej siete, ak má nedostatočný počet žiakov.

Uveďme si modelový príklad. Základná škola je projektovaná na kapacitu 900 žiakov. V súčasnosti ju navštevuje 150 žiakov. Všetky argumenty z pohľadu efektívnosti využitia finančných zdrojov na prevádzku nám hovoria za jej zrušenie. Školu zrušíme a žiakov rozmiestnime do okolitých škôl, čím naplníme ich kapacitu na 100%. Prepustení učitelia sa poobzerajú po novom zamestnaní a celý problém je vyriešený. Už len rozhodnúť, ktorý úrad, či inštitúciu  zriadiť v priestoroch bývalej školy.

Avšak už o dva roky nastane problém. Školy sú preplnené na prasknutie. Nepostačujú kapacity a dobre zabehnutá zrušená škola a jej priestory nám chýbajú. Rodičia prváčikov hromžia, na kohosi zlé rozhodnutie a na zápisoch do prvého ročníka na okolitých školách sa tvoria nekonečné rady. V triedach sú neskôr deti natrieskané ako sardinky a učiteľka o individuálnom prístupe k žiakom môže iba snívať.

Utópia?

V roku 2009 prišlo na svet 61 217 živých detí. Je to najvyššie číslo od roku 1995. Zvýšená pôrodnosť sa dá očakávať ešte ďalších 10-15 rokov. Všetko nasvedčuje tomu, že školy čaká úspešné obdobie a po rokoch prepúšťania učiteľov, budú viaceré školy zvyšovať počty pedagógov.

Z tohto pohľadu sa problematika racionalizácie počtu učiteľov a školských zariadení javí komplikovanejšou, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jediné chybné rozhodnutie zriaďovateľa a Ministerstva školstva môže neskôr spôsobiť mnoho problémov a ušetrené peniaze nakoniec všetci preplatíme.

Racionalizácia v školstve teda sama o sebe nemusí priniesť vôbec želateľný efekt a jej prínos pre zvyšovanie spoločenského statusu učiteľa je prinajmenšom otázny.

Hlavným cieľom preto musí ostať každoročné  percentuálne navýšenie  HDP do školstva.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?