Frešove byty pre učiteľov- dobrý nápad, alebo učiteľské ghetto?

Autor: Mário Micenko | 14.4.2013 o 10:56 | (upravené 16.4.2013 o 20:36) Karma článku: 12,36 | Prečítané:  1545x

Byť učiteľom v Bratislave a nemať vedľajší príjem, je rovnaké ako chodiť po bulvári na  Champs Elysées s prázdnou peňaženkou vo vrecku. V meste s najnižšou nezamestnanosťou a zároveň s najvyšším životným štandardom v rámci republiky majú problém so zamestnávaním nových mladých učiteľov, ktorí po vstupnom pohovore na škole, kde im vysvetlia akú budú mať "vysokú" výplatu, buď zažijú nepredstaviteľný šok, alebo vybuchnú v hurónsky smiech. Často krát sa stane, že si učitelia po takejto informácii vypýtajú pohár vody, lebo pri sume 420 eur v čistom upadajú do mdlôb...

Toto sa bude prerábať...Toto sa bude prerábať...BSK,http://bratislava.sme.sk/c/6762194/freso-ide-prebudovat-star
Jedným z ťahákov pre učiteľov, ktorí by  chceli lacnejšie bývať, prípadne si založiť rodinu, majú byť byty pre začínajúcich učiteľov, kde by sa malo platiť nižšie nájomné ako v bežných privátoch v rámci Bratislavy. Tento projekt spustil Pavol Frešo- predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Byty však nie sú nové, ako by si kde- kto myslel.

Jedná sa o prerobené staré internátne izby s malou kuchynkou a sociálnym zariadením, ktoré sa v súčasnosti menia na "dvojizbák" a sú pár mesiacov pred dokončením a učiteľské rodiny tam majü žiť v zhode s ostatnými obyvateľmi internátu, čiže študentmi.

Snaha zabezpečiť pre školy v Bratislave nových začínajúcich pedagógov je síce chvályhodná, ale na druhej strane segregovať určitú skupinu obyvateľstva do akýchsi internátnych bytov na Dúbravke a následne ich označiť stigmou menejcenných, len preto, že sú to učitelia A TENTO ŠTÁT ich nevie adekvátne zaplatiť je podľa mňa tragikomické, ba až narúšajúce ľudskú dôstojnosť vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Taktiež počet bytov na internáte nie je dostatočný, pretože sa jedná len o osem bytov, takže situáciu absolútne nerieši.

Čo bude nasledovať  ďalej? Máme tu už pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov, sociálne internátne byty...možno sa raz učiteľská obec dočká namiesto zvyšovania ich miezd, učiteľského zberného autobusu, ktorý bude každé ráno zvážať učiteľov do práce, pretože cestovné je vysoké...?

Otázka znie inak. Ak nebude mať začínajúci učiteľ dostatočne vysoký plat na to, aby si zabezpečil štandardné bývanie, prípadne zobral hypoúver v banke a riadne ho splácal, tak jeho kroky z prvého pohovoru v škole nezamieria do Dúbravky na "učiteľský internát", ale do dverí prvej slušnej firmy v Bratislave...

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?